Praktyczny przewodnik po prawie spadkowym

dziedziczenie dziecka

Dziedziczenie dziecka narodzonego po śmieci spadkodawcy

w Odrzucenie spadku przez

Czy dziecko, które narodziło się już po śmierci spadkodawcy również dziedziczy, a co za tym idzie czy konieczne jest odrzucanie za niego spadku obciążonego wyłącznie długami? Takie i podobne pytania zadawane są przez Was coraz częściej. Odpowiedź brzmi – to zależy czy dziecko było już poczęte w chwili śmierci spadkodawcy.

Odpowiedź tę zawiera art. 927 § 2 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym dziecko w chwili otwarcia spadku już poczęte może być spadkobiercą, jeżeli urodzi się żywe.

Co z tego wynika? Przede wszystkim to, że jeśli dziecko zostało poczęte przed śmiercią spadkodawcy, to dziedziczy, a co za tym idzie – musimy odrzucić za nie spadek obciążony długami (oczywiście jeśli nie zdecydujemy się na bierność i dziedziczenie przez dziecko z dobrodziejstwem inwentarza – więcej na ten temat przeczytacie w artykule: Co to właściwie oznacza dziedziczyć z dobrodziejstwem inwentarza?). Jeśli natomiast dziecko zostało poczęte już po śmierci spadkodawcy, to nie jest w ogóle spadkobiercą i nie musimy za nie odrzucać spadku.

Skąd taka zasada? Stąd, że krąg spadkobierców ustala się w chwili śmierci spadkodawcy. Jeśli dziecko „istniało” w chwili tej śmierci, to wchodzi do kręgu, jeśli natomiast dziecko wówczas jeszcze „nie istniało”, to do kręgu nie wchodzi.

Musimy jednak pamiętać, że takie dziecko dziedziczy tylko pod warunkiem, że urodzi się żywe. W praktyce oznacza, że do chwili narodzin dziecka będziemy żyć w niepewności, czy zostanie ono uznane za spadkobiercę, czy nie.

Termin 6-miesięczny na odrzucenie spadku przez małoletnie dziecko rozpoczyna w tym wypadku bieg dopiero z chwilą narodzin dziecka, czyli wówczas kiedy definitywnie staje się ono spadkobiercą.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie z Odrzucenie spadku

Idź na Początek