Praktyczny przewodnik po prawie spadkowym

przegladspatkowy.pl

Idą zmiany w „dziedziczeniu” jednoosobowej działalności gospodarczej

w Dla przedsiębiorcy/Planowanie spadkowe przez

W jednym z poprzednich wpisów wspominałam już, że kontynuowanie jednoosobowego przedsiębiorstwa po śmierci właściciela w obecnym stanie prawnym jest właściwie niemożliwe. Z tą chwilą przedsiębiorstwo formalnie przestaje istnieć, a jedyne co po nim pozostaje, to majątek dziedziczony przez spadkobierców.  

Jak możemy się domyślać – problem narasta. W Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej zarejestrowano już ponad 2 miliony przedsiębiorców. Problem sukcesji dotyczy obecnie około 100 firm miesięcznie. Zmiany w tym zakresie chce wprowadzić Ministerstwo Rozwoju. Może już w styczniu 2018 roku wejdą w życie zasady, które ułatwią spadkobiercom kontynuowanie rodzinnego biznesu.

Dokładnych regulacji oczywiście jeszcze nie znamy. Prace trwają. Na chwilę obecną Resort proponuje wprowadzenie pełnomocnika na wypadek śmierci (prokurent mortis causa), który będzie mógł prowadzić przedsiębiorstwo do czasu dokonania działu spadku przez spadkobierców. Przedsiębiorca będzie mógł go ustanowić wpisem do CEIDG. Priorytetem jest też taka zmiana przepisów, aby umożliwić czasowe posługiwanie się NIPem zmarłego przedsiębiorcy, kontynuowanie licencji i koncesji oraz kontraktów handlowych i umów o pracę.

Problem jest bardzo szeroki. Jestem bardzo ciekawa  ostatecznego kształtu proponowanych zmian. Będę informować Was na bieżąco…

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie z Dla przedsiębiorcy

Idź na Początek