Praktyczny przewodnik po prawie spadkowym

chłopiec

Jak odrzucić spadek za małoletnie dziecko

w Odrzucenie spadku przez

Odziedziczyłeś długi? Co prawda, jeśli spadkodawca zmarł po 18 października 2015 r., to w razie niezłożenia w ciągu pół roku od jego śmierci żadnego oświadczenia, dziedziczysz z dobrodziejstwem inwentarza (co to oznacza znajdziesz w: Co to właściwie oznacza dziedziczyć z dobrodziejstwem inwentarza ). Chociaż jest to z pewnością bardziej korzystne niż dziedziczenie wprost, to i tak zostawiasz dla wierzycieli spadkowych pewną furtkę. Dopiero odrzucenie spadku powoduje, że definitywnie odetniesz się od problemu.

O tym jak odrzucić spadek krok po kroku przeczytasz tutaj.

 Ale jest jedna rzecz, o której trzeba pamiętać odrzucając spadek obciążony długami. Wówczas na Twoje miejsce automatycznie „wskakują” Twoje dzieci. Jeśli są pełnoletnie – powinny samodzielnie odrzucić spadek. Mają na to pół roku od dnia, w którym dowiedziały się, że Ty odrzuciłeś spadek. W praktyce najlepiej aby zrobiły to w ciągu sześciu miesięcy od dnia sporządzenia aktu notarialnego, którym odrzuciłeś spadek.

Jeśli Twoje dzieci nie ukończyły 18 lat będziesz musiał odrzucić spadek w ich imieniu. Jednak nie możesz tego zrobić bez zgody sądu rodzinnego.

W tym celu powinieneś złożyć we właściwym sądzie wniosek o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka.  Wniosek możesz stworzyć samodzielnie korzystając z naszego generatora dokumentów – odpowiesz na kilka pytań i automatycznie utworzysz dokument w formacie PDF z instrukcją jak postępować, by skutecznie złożyć wniosek w sądzie.

Wniosek o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka

 

Postępowanie przed sądem rodzinnym ma na celu zbadanie, czy odrzucenie spadku za dziecko będzie dla niego korzystne. Dlatego trzeba wykazać wszelkimi możliwymi dowodami – najlepiej dokumentami, że spadek jest zadłużony i że z tego powodu Ty sam już go odrzuciłeś. O tym jak udowodnić długi spadkowe dowiesz się tutaj.

Jeśli sądy wyda zgodę w terminie krótszym niż 6 miesięcy od odrzucenia przez Ciebie spadku to ciesz się i jak najszybciej udaj się do notariusza z decyzją sądu pod pachą i odrzuć spadek za dziecko.

Możesz też złożyć w sądzie wniosek o odebranie od Ciebie oświadczenia o odrzuceniu spadku za dziecko, do którego powinieneś dołączyć orzeczenie sądu rodzinnego wyrażające na to zgodę. Wniosek szybko stworzysz samodzielnie korzystając z dostępnego na naszej stronie generatora dokumentów.

Wniosek o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego

 

W praktyce jednak może się zdarzyć, że termin sześciomiesięczny do złożenia oświadczenia za dziecko się zbliża, a sprawa w sądzie leży…

Wówczas proponuję następujące rozwiązanie:

Złóż w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy wniosek o stwierdzenie nabycia po nim spadku. Niebawem napiszę jak sporządzić taki wniosek samodzielnie. We wniosku napisz, że w trakcie rozprawy, po uzyskaniu zgody sądu rodzinnego (tu podaj sygnaturę toczącej się sprawy), w imieniu małoletnich dzieci odrzucisz spadek.

W takim wypadku odrzucenie będzie miało miejsce przed sądem i nie będziesz już musiał robić tego przed notariuszem.

25 Comments

  • witam..Ja mam duzy problem w szukam pomocy wszedzie.Moj tata zmarl 3tyg .temy zostawil mam 4kredyty..i nic wiecej..ja i moje rodzenstwo odrzucimy spadek..ale problem mam z dziecmi..
   Sa nieletnie ..maja brytyjskie paszporty bo w angli sie urodzily .
   Sad w Polsce nie chce przyjac wniosku o zgode odrzucenia spadku przez dzieci gdyz nie maja zameldowania w pl..
   Jjestem bez silna nie wiem co robic juz..u prawnicy mi nie pomoga..konsul tez nie moze nic zrobic bez zgody sadu..
   Jestem bez sil..Prosze pomozcie..
   myslalam moze ze przez sad rodzinny w angli moze..ale anglia nie czegos takiego jak przejecie dlugow..
   czy moze ktos mi pomoc

   • Bardzo prosze o rade. Czy udalo sie pani cokolwiek zalatwic?. Jestem w takiej samej sytuacji na stale mieszkam w angli moje dzieci maja tylko obywatelstwo angielskie, a termin 6 miesieczny juz uplynal. Jestem zdewastowana nikt tutaj nie jest mi w stanie pomuc

 1. Pani Magdaleno
  Przede wszystkim gratuluje Bloga – jasny klarowny a przede wszystkim BARDZO POMOCNY. Czy moge otrzymać wskazówkę gdzie mógłbym znaleźć obiecany wzór dla “wniosek o udzielenie zezwolenia na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka”? Z gory dziekuje za informacje

 2. Nie znalazlam na blogu wzoru wniosku do sadu o zezwolnienie na odrzucenie spadku maloletnich dzieci. Pani Magdo czy bedzie taki wzor dostepny w najblizszym czasie?

 3. Dzień dobry z chlopakiem mamy problem zmarła jego mama. Jej byly mąż tzn nie są po rozwodzie ale nie żyją ze sobą xx lat. Moja teściowa zmarła 14.10.2016 roku. Do chłopaka niedawno przyszlo pismo ze mąż teściowej odrzucił po niej spadek. Tylko ze on mieszka w Bydgoszczy chłopak ma jeszcze dwie siostry. Ale jako jedynym potencjonalnym spadkobiercą został On. W takim razie gdzie jest dwojga rodzeństwa? Sprawy w sądzie nie bylo żadnej. A bynajmniej o tym mu nic nie wiadomo.

 4. Witam, moja żona będzie leciała do Polski odrzucić spadek ( dług ), który automatycznie przejdzie na naszą córkę. Później będzie musiała jechać do innego miasta żeby uzyskać zgodę na odrzucenie spadku w imieniu dziecka, i do tego będzie potrzebne uzasadnienie. Czy notariusz wystawi nam dokument stwierdzający o długach zmarłego?? I jeszcze jedno pytanie, ponieważ przebywamy za granicą, moja żona nie będzie mogła pojawić się na decyzji, a dzwoniąc do sądu, zostałem poinformowany że istnieje szansa że sąd wyśle nam dokument nie uprawomocniony za granicę, który podpisany trzeba będzie odesłać, który zostanie uprawomocniony i znowu nam go odeślą. Nie zrozumiałem, co dokładnie mamy napisać w uzasadnieniu, że wniosek ma być nie utajniony, czy coś takiego. To prawda?? Dziękuję za odpowiedź

 5. Witam. 16 listopada zmarł mój tata. Razem z rodzeństwem odrzucilismy spadek 5 grudnia i w kręgu spadkobierców pozostał mój syn i przyrodni brat z którym nie utrzymujemy kontaktów.
  Złożyłam już do sadu wniosek o zgodę na odrzucenie spadku w imieniu syna ale mam wyznaczony termin na 26 maja i tu zaczyna się problem, bo wyrok uprawomocni się po upływie 6 m-cy od mojego odrzucenia. Co mam zrobić w tej sytuacji?

 6. Witam, mąż ma dlugi z rodzenstwem za mieszkanie byla tez matka ich ktora oprocz ich wspolnego dlugu miala wiele innych. Wiemy ze za mieszkanie posiadala dlug ktory dotyczyl tylko jej. kiedy umarla mąż sie zrzekł spadku jak i jego rodzenstwo. Ale mamy dzieci i teraz ten dlug przeszedl na nasze nieletnie dzieci. 20 lutego mamy sprawe w sadzie rodzinnym o zgode na odrzucenie spadku w ich imieniu. Problem jest taki ze sad prosi o dostarczenie dokumentow potwierzajacych ze zmarla miala dlugi a my takowych nie mamy nie wiem co teraz zrobic bo moga oddalic wniosek. Dziekuje za odpowiedz . Pozdrawiam

 7. Witam,ojciec zmarl zostawl po sobie dlugi.Wraz z siostra chcemy zrzec sie spadku ,ale oboje mamy niepelnoletnie dzieci. Czy jesli,zloze wniosek u notariusza czy ominie mnie przez to sprawa w sadzie. Czy jesli zrzekne sie u notariusza ,w sadzie dla nieletnich uzyskam zgode abym mogl zrzec sie spadku w imieniu syna ,czy potem ponownie musze spotkac sie z notariuszem aby zlozyc wniosek w imieniu syna o odrzuceniu spadku. Prosze o pomoc ,pokierowanie co mam zrobic. Z gory dziekuje.

 8. Bardzo bym prosiła jak napisać wniosek do sądu rodzinnego w imieniu nieletniej córki żeby zrzec się spadku w jej imieniu.

 9. Witam
  Zmarl brat mojej mamy czyli moj wujek zostawiajac dlugi,nie posiada dzieci czyli dlugi odziedzicza rodzenstwo w tym moja mama ona spadek odrzucila,automatycznie spadek przechodzi na mnie po odrzucenie spadku przezemnie spadek przechopdzi na moje dzieci …mieszkam od ponad 25 lat w niemczek moje nieletnie dzieci 13 i 7 lat posiadaja tylko obywatelstwo niemieckie jak moge w ich imieniu odrzucic spadek? co mam zrobic w tej sytuacji? prosze o porade…

  • Tak, istnieje możliwość odrzucenia spadku po terminie. Wynika to z art. 1019 kodeksu cywilnego. Trzeba jednak przed sądem wykazać, że o długu dowiedzieliśmy się dopiero nie dawniej niż pół roku temu i, że nie mieliśmy możliwości zapoznać się z sytuacją finansową spadkodawcy tuż po tym jak dowiedzieliśmy się o jego śmierci.

   • witam..Ja mam duzy problem w szukam pomocy wszedzie.Moj tata zmarl 3tyg .temy zostawil mam 4kredyty..i nic wiecej..ja i moje rodzenstwo odrzucimy spadek..ale problem mam z dziecmi..
    Sa nieletnie ..maja brytyjskie paszporty bo w angli sie urodzily .
    Sad w Polsce nie chce przyjac wniosku o zgode odrzucenia spadku przez dzieci gdyz nie maja zameldowania w pl..
    Jjestem bez silna nie wiem co robic juz..u prawnicy mi nie pomoga..konsul tez nie moze nic zrobic bez zgody sadu..
    Jestem bez sil..Prosze pomozcie..
    myslalam moze ze przez sad rodzinny w angli moze..ale anglia nie czegos takiego jak przejecie dlugow..
    czy moze ktos mi pomoc

    • Witam. Najlepiej było by “umiejscowić” dzieci w Polsce ,czyli wyrobić im pesele i paszporty albo dowody i zameldować. Nie trwa to długo i koszty też nie są duże.Wiem bo wyrabiałem dzieciom polskie dokumenty.A potem to już z górki:) W razie potrzeby dzieci mogą potem zrzec się obywatelstwa, tzn Wy w ich imieniu.Pozdrawiam

 10. Mam pytanie odnośnie odrzucenia spadku dziecka, które się dopiero urodzi. Ja odrzuciłam spadek po moim ojcu 6.03, urodzę dziecko dopiero około 20 maja, czy ma ono termin 6 – miesięczny na odrzucenie spadku, licząc od 6.03 czy dopiero od dnia urodzin?

 11. Niedawno dowiedziałam się o tym,że wujek ,który zmarł miał długi ,o których nikt nie wiedział.Wszyscy jego najbliżsi tj.dzieci zrzekli się spadku nawet małoletnie jego wnuki, poprzez złożenie przez rodziców wniosków nie będą już obciążeni.Teraz przypada kolej na moją mamę jako siostrę zmarłego wujka.Dwie pozostałe siostry ,które miał wujek również tak zrobią.Także dzieci tych sióstr zamierzają to uczynić bo przecież nikt nie chce długów.Zamierzam również zrzec się spadku podobnie jak poprzednicy.Czy mąż mojej mamy też musi postąpić podobnie jak ona?Potem jako jedno z jej dzieci dziedziczę między innymi ja i moje dzieci.Czy muszę czekać na swoją kolej o wystąpienie z wnioskiem o odrzucenie spadku , czy mogę już wcześniej złożyć taki wniosek wiedząc ,że inni tak zrobią.Czy na jednym wniosku mogę wraz z pełnoletnim synem wnioskować o odrzucenie spadku? Czy mój mąż również musi odrzucić spadek, czy jego to nie dotyczy?

 12. Z dniem 6 czerwca 2017 kończy się termin o odrzucenie spadku przez narzeczonego z którym mam 3dzieci czy jeżeli on odrzuci np 7czerwca u notariusza to czy mamy kolejne 6msc by złożyć wniosek przed sądem o odrzucenie spadku w imieniu nieletnich dzieci

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie z Odrzucenie spadku

Idź na Początek