Księga Wieczysta

Numer księgi wieczystej – jak ustalić?

w Księga Wieczysta/Ogólne przez

Nader często spotykamy się z problemem ustalenia numeru księgi wieczystej. Z treścią księgi musimy się zapoznać chociażby przy występowaniu z roszczeniem o zachowek, dziale spadku czy wytaczając proces przeciwko sąsiadowi. Warto by było też sprawdzić stan prawny nieruchomości jeśli rozważamy jej zakup. Przykładów można mnożyć.

W swojej praktyce spotkałam się wiele razy z koniecznością zbadania stanu prawnego danej nieruchomości… nie mając oczywiście numeru księgi wieczystej. Nie ma problemu gdy jesteśmy właścicielami posesji – numer księgi, jeśli z jakiegoś powodu go nie znamy, zostanie nam udostępniony przez odpowiedni powiat za opłatą około 30 zł (aby dowiedzieć się więcej należy zadzwonić bądź udać się do wydziału geodezji i kartografii odpowiedniego powiatu). Gorzej, jeśli nie figurujemy w księdze…

Teoretycznie stan prawny nieruchomości powinien być dostępny dla każdego. Taka jest rola ksiąg wieczystych. W praktyce, z powodu zawarcia w nich numeru PESEL właściciela, starostwa powiatowe udzielają informacji o tym numerze jedynie właścicielom oraz osobom, które wykazały, że mają w tym tzw. interes prawny. Nie wdając się w tłumaczenie tego sformułowania powiem krótko, że wykazanie interesu prawnego w tym wypadku nie jest rzeczą najprostszą. Czasem interes prawny istnieje, ale zdaniem urzędnika… jednak nie. Dzieje się tak ponieważ pracownik starostwa nic nie traci odmawiając nam ujawnienia numeru, a może stracić, jeśli udostępni tę informację osobie nieuprawnionej. Trzeba się nieźle nagimnastykować, żeby przekonać starostwo, że mamy interes prawny w otrzymaniu numeru księgi mimo, że nie jesteśmy właścicielami nieruchomości.

Zatem co należy zrobić jeśli po prostu mamy potrzebę ustalenia numeru księgi wieczystej nieruchomości, z którą nie jesteśmy związani? Skoro nie uzyskamy tej informacji w starostwie powiatowym, to czy istnieje w ogóle możliwość jej zdobycia? Gdybyśmy żyli w słusznie minionych czasach o ustaleniu tego numeru moglibyśmy pomarzyć. Całe szczęście dziś gospodarka rynkowa odpowiada podażą na popyt .

Istnieją firmy, które udostępniają numery ksiąg wieczystych jedynie po wskazaniu adresu bądź numeru działki. Skąd czerpią swoje informacje to już ich słodki sekret. Ja osobiście korzystam w tym zakresie z portalu www.ksiegiwieczyste.pl.

Opłata na takich portalach jest podobna do tej, jaką uiścilibyśmy w starostwie. Czasem zastanawiam się czy nie skorzystam również gdy będę miała interes prawny w uzyskaniu numeru. Skoro opłata jest taka sama, to czemu mam czekać miesiąc na listowną odpowiedź starostwa? Prywatna firma dostarczy mi numer tego samego dnia, w którym dokonałam opłaty. Błogosławieństwo systemu kapitalistycznego…

1 Comment

  1. Jak dla mnie strona jest dobra, ładna, funkcjonalna, ale niestety droga… 39,99 zł za 1 wyszukanie, do tego jak chcesz pobrać pdfa to płacisz dodatkowo, czyli podwójnie za to co już masz. Są tańsze strony, za 20 zł za wyszukanie a pdfa może sobie za darmo pobrać.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*