Praktyczny przewodnik po prawie spadkowym

odrzucenie spadku z zagranicy

Odrzucenie spadku za granicą

w Odrzucenie spadku przez

Dziś kolejny raz zetknęłam się w mojej pracy z pewnym ciekawym zagadnieniem. Chodzi o odrzucenie spadku za siebie i za małoletnie dzieci, kiedy przebywamy za granicą. Bywa, że zamieszkujemy na innym kontynencie, a zza oceanu docierają do nas wieści o tym, że musimy odrzucić spadek obciążony długami. Dobra wiadomość jest taka, że da się to wszystko załatwić bez wizyty w Polsce.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku możemy złożyć przed konsulem. Właściwie, to oświadczenie sporządzamy sami, ale konsul urzędowo poświadcza, że to my złożyliśmy na nim podpis. Takie oświadczenie powinno zawierać niezbędne elementy – wzór załączam poniżej. Dokument ten należy przesłać do sądu spadku (tj. sądu, przed którym toczy się postępowanie spadkowe). Najlepiej zrobić to jak najszybciej ponieważ oświadczenie uważa się za złożone dopiero z chwilą jego wpływu do sądu w Polsce, a nie nadania w placówce operatora pocztowego kraju naszego zamieszkania.

No dobrze. Odrzuciliśmy skutecznie spadek. Jak wiemy – teraz kolej na odrzucenie spadku za małoletnie dzieci. O tym jak odrzucić spadek za małoletnie dziecko pisałam już tutaj. W tej sytuacji jednak pojawia się problem – do jakiego sądu należy złożyć wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie czynności przekraczającej zwykły zarząd majątkiem dziecka, skoro dziecko nie ma miejsca zamieszkania w Polsce? Wówczas – zgodnie z art. 569 § 1 kodeksu postępowania cywilnego – sprawę kierujemy do Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy (Wydział VI Rodzinny i Nieletnich).

Po uzyskaniu zgody na dokonanie takiej czynności możemy ponownie udać się do najbliższego konsulatu w celu poświadczenia podpisu pod oświadczeniem o odrzuceni spadku w imieniu małoletniego dziecka. Następnie takie oświadczenie wraz z decyzją Sądu Rodzinnego przesyłamy do sądu, przed którym toczy się postępowanie spadkowe.

Niby prosta sprawa, jednak element zagraniczny zawsze komplikuje nam nieco życie. Mam nadzieję, że ten wpis okaże się Wam w takich sytuacjach pomocny. Skorzystam również z okazji i nadmienię, że zza granicy możecie ustanowić pełnomocnika, który zadba o Wasze sprawy spadkowe w kraju. Takim pełnomocnikiem może być, oprócz członków najbliższej rodziny, również radca prawny bądź adwokat. Jedyna formalność, to udzielenie pełnomocnictwa z podpisem urzędowo poświadczonym przez konsula.

POBIERZ

oświadczenie odrzucenie spadku

10 Comments

 1. A jak już się ma to pozwolenie od sądu rodzinnego (wloski) trzeba się zgłosić znowu do konsula.. I tym razem podpis składają dwoje rodziców (polka i Włoch) czy wystarczy jedno samo?

 2. Pani Magdaleno, witam!
  Trafilam na Pani strone i bloga z racji swojej funkcji – jestem notariuszem w stanie Texas w Stanach Zjednoczonych i czesto zdarza mi sie notaryzowac dokumenty po polsku dla miejscowej Polonii. W tej chwili mam akurat sprawe o odrzucenie spadku, ktore zostanie zlozone w Sadzie Rejonowym w Polsce i tu mamy problem: Wnioskodawcy / Skladajacy oswiadczenie dzieci osoby zmarlej w Polsce mieszkaja w Texasie, Konsula mamy w Los Angeles w Kaliforni. Ja, poniewaz znam i polski i angielski, moge notaryzowac dokumenty po polsku. Pytanie – czy sad w Polsce przyjmie dokumenty podpisane w obecnosci notariusza, a nie Konsula?
  Prosze o pilna odpowiedz – klientom wkrotce konczy sie czas 6 miesiecy…
  Z gory dziekuje, gratuluje swietnej strony i serdecznie pozdrawiam!

  • Witamy Pani Dario, popularność bloga faktycznie roście i bardzo cieszy to cały nasz zespół. Co do Pani pytania, to odpowiedź nie jest prosta. Dotykamy tutaj kwestii praktyk, jakie są stosowane w różnych sądach. Z doświadczenia wiem, że w nietypowych sytuacjach można się spodziewać różnych odpowiedzi z różnych sądów. Dlatego nie jestem w stanie Pani zagwarantować, że wszystko pójdzie Po Waszej myśli. Na pewno bezpieczniej byłoby gdyby oświadczenie zostało poświadczone przez konsula.

 3. A jeśli sytuacja jest odwrotna.. wiem o długach brata w Holandii, tam gdzie zmarł. Jak odrzucić skutecznie spadek za siebie i dzieci bez wizyty tam?

 4. Pytanie niemal jak wyżej. Ojciec mojego dziecka od dawna mieszkal we Francji. Zmarł w styczniu. Mam zgodę polskiego sądu na odrzucenie spadku. Teraz tylko oczekuje na podpisanie dokumentów u notariusza. Czy to wystarczy by zabezpieczyć dziecko przed długami?

 5. Dzien dobry, Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz na ponizsze trzy pytania:
  1. Mieszkam w UK, otrzymalam zgode Sadu Rodzinnego na odrzucenie spadku w imieniu maloletnich dzieci. Konsul podpisze nam wiarygodnosc podpisow na oswiadczeniu o odrzuceniu spadku w ich imieniu, jezeli wysle to do Sadu spadku czy sprawa bedzie zakonczona czy bedziemy musieli jeszcze stawic sie na rozprawe w Sadzie?
  2. Czy liczy sie termin nadania dokumentow na poczcie czy termin ich wplyniecia do Sadu, w ilu egzemplarzach powinnismy wyslac dokumenty?
  3. Ja odrzucilam spadek 21.10.2016r, 11.01.2017 r nasz wniosek o zgode na odrzucenie spadku zostal zlozony w Sadzie Rodzinnym dla m.st.Warszawy, 30 marca Sad wyrazil zgode na posiedzeniu niejawnym, wyrok uprawomocnil sie dopiero (problemy z doreczeniem pisma przez poczte) dnia21,04.2017, a Sad wydal postanowienie o skutecznosci doreczenia i uprawomocnieniu dopiero 22.05.2017. Kiedy mija nasz termin na odrzucenie spadku w imienu dzieci?

 6. Mam nadzieję, że ktoś tu jeszcze zagląda i uzyskam odpowiedź.
  Córka urodziła się w Polsce, obecnie ma 13 miesięcy, 2 miesiące temu przeprowadziliśmy się na wyspy, a miesiąc temu zmarła moja teściowa. Gdzie mam w takim razie złożyć wniosek o zrzeczenie się za córke? Do sądu w mieście w którym urodziła się córka czy jednak do Warszawy, bo tego nie do końca rozumiem…

  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź

 7. Witam . Jeżeli wyśle już oświadczenie odrzucenia spadku do sądu to na tym sprawa się kończy ? Chodzi o osobę dorosłą bez dzieci . Jak się dowiadywać czy oświadczenie zostało przyjęte przez sąd ? Przyjdzie pismo na adres Polski ? Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie z Odrzucenie spadku

Idź na Początek