Praktyczny przewodnik po prawie spadkowym

zrowiązywnaie problemu

Słów kilka o sukcesji

w Planowanie spadkowe przez

Któż z nas kupując  nowy samochód nie pomyśli o ubezpieczeniu Auto Casco? Większość  z nas ubezpiecza dom lub mieszkanie, coraz więcej myśli o ubezpieczeniu firmy.

A dlaczego większości przedsiębiorcom nie przyjdzie nawet do głowy pomyśleć o tym , co stanie się z  firmą  po jego śmierci albo po śmierci wspólnika?

Przecież o ile się nie mylę, wszyscy jesteśmy śmiertelni?  Gwarancji tego, że  rozbijemy samochód czy spali nam się całkowicie mieszkanie nie mamy. W większości przypadków takie sytuacje jednak nie mają miejsca. A to, że umrzemy jest pewne na 100 %!

Własna firma, to często dorobek życia, źródło utrzymania dla całej rodziny.

Umiera właściciel, umiera wspólnik i co dalej?

  1. Jednoosobowa firma przestaje istnieć, wygasają wszelkie pełnomocnictwa, koncesje. Banki maja prawo żądać natychmiastowej sprawy kredyty, umowy leasingowe ulegają automatycznemu rozwiązaniu z obowiązkiem zapłaty kar za przedterminowe zerwanie umowy. Pracownikom należy wypłacić odprawy, klientom kary za nie wykonanie usług.

Rodzina przeważnie zostaje bez środków do życia,  z długami….

 

  1. A jak wygląda w przypadku dwuosobowej spółki   cywilnej?   –   jeszcze gorzej. Spółka również przestaje istniej – bo spółka to minimum 2 osoby. Majątek firmy jest dziedziczony przez rodzinę wspólnika, często nieletnie dzieci  i wówczas żadna decyzja nie może być podjęta bez zgody sądu rodzinnego.

Skutek  – bardzo często firma ulega rozpadowi…

Jakie mamy rozwiązanie?

–   „unieśmiertelnić”  firmę  – uporządkować sprawy z prawnikiem, stworzyć odpowiednie zapisy, które umożliwią wskazanym osobom dalej prowadzić firmę

–  wykupić polisę na życie.

Polisa jest najszybszym źródłem gotówki, która jest przekazywana konkretnej osobie z pominięciem dziedziczenia ustawowego,  gdy z pieniądze z polisy nie wchodzą do masy spadkowej.

Ubezpieczonym jest przedsiębiorca.  Uposażonymi osoby, na których będą  ciążyć spłaty zobowiązań. Suma ubezpieczenia to minimalna kwota ewentualnych zobowiązań, ale także pieniądze jakie będą niezbędne do dalszego prowadzenia firmy.

Chcesz dowiedzieć się,  jak uchronić swoją firmę przed problemami związanymi z sukcesją skontaktuj się z nami. Przedstawimy Ci kompleksową ofertę.

Kontakt

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie z Planowanie spadkowe

Idź na Początek