Praktyczny przewodnik po prawie spadkowym

odrzucenie spadku

Wniosek do sądu o odrzucenie spadku – wzór z objaśnieniem

w Odrzucenie spadku/Wzory dokumentów przez

W jednym z ostatnich wpisów obiecałam, że wyjaśnię jak napisać wniosek do sądu o odrzucenie spadku, czyli, jak się to oficjalnie nazywa – wniosek o odebranie ustnego oświadczenia o odrzuceniu spadku. Obietnicy dotrzymuję.

Taki wniosek powinien zawierzać następujące elementy, poczynając od góry pisma:

1. Wskazanie miejsca i daty sporządzenia wniosku,

2. Oznaczenie sądu. Oświadczenie powinieneś złożyć w sądzie rejonowym, w okręgu którego masz miejsce zamieszkania. W praktyce będzie to sąd rejonowy w Twoim mieście bądź leżący najbliżej miejsca w którym mieszkasz. Jeśli jednak masz wątpliwość – znajdź na stronie internetowej sądu numer kontaktowy do punktu obsługi interesantów i zadzwoń z pytaniem, czy ten konkretny sąd będzie w Twoim przypadku właściwy.

3. Dane osoby składającej oświadczenie. Obowiązkowo należy podać imię, nazwisko, adres zamieszkania i PESEL. Dodatkowo można wskazać numer telefonu.

4. Oznaczenie rodzaju pisma. Zatytułuj pismo „Wniosek o odebranie ustnego oświadczenia o odrzuceniu spadku”

5. Treść wniosku. W treści powinieneś wyraźnie wnieść o odebranie oświadczenia o odrzuceniu spadku. Możesz rozpocząć od słów: „wnoszę o odebranie oświadczenia o odrzuceniu spadku po …”

Dalej należy wskazać poniższe informacje:

– imię, nazwisko osoby zmarłej, datę i miejsce zgonu,

– ostatnie miejsce zwykłego pobytu osoby zmarłej,

– znane ci dane osób, które również należą do grona spadkobierców po zmarłym (imię, nazwisko, adres zamieszkania) – lub informacja o tym, że nie masz wiedzy o osobach czy też adresach zamieszkania osób, które również są spadkobiercami,

– imiona, nazwiska i adresy zamieszkania własnych dzieci lub informacja o braku posiadania potomstwa (pamiętaj, że gdy odrzucasz spadek to na Twoje miejsce wchodzą Twoje dzieci – więcej przeczytasz o tym tutaj: Jak odrzucić spadek za małoletnie dziecko).

6. Własnoręczny podpis.

7. Wymienienie załączników.

Do wniosku należy dołączyć:

– oryginał skróconego aktu zgonu

– oryginał aktu urodzenia (odrzucenie spadku po rodzicu) lub aktu małżeństwa (odrzucenie spadku do małżonku) albo oba te akty gdy po rodzicu odrzuca spadek, np. córka, która przyjęła nazwisko swojego męża

– dowód uiszczenia opłaty sądowej w wysokości 50 zł – kwotę tę możesz wpłacić na konto sądu wskazane na stronie internetowej, albo w kasie sądu. W pierwszym wypadku do wniosku dołącz dowód dokonania przelewu, w drugim, dowód dokonania opłaty w kasie.

Przypominam, że koniecznie musisz zrobić kopię swojego wniosku. Jeśli składasz pismo bezpośrednio w sądzie (w Biurze Podawczym) to poproś o potwierdzenie złożenia na kopii. Możesz też nadać pismo na poczcie. Wtedy koniecznie zrób to w drodze listu poleconego. Potwierdzenie nadania dołącz do swojej kopii wniosku. Takie kopie będą dla Ciebie potwierdzeniem tego, że wniosek o odebranie ustnego oświadczenia o odrzuceniu spadku złożyłeś w terminie.

Możesz skorzystać z generatora wniosku do do odrzucenia spadku. W prosty sposób wygenerujesz własny dokument i postępując zgodnie z instrukcją złożysz go w sądzie.

Generator wniosku

Wniosek o odebraniu oświadczenia o odrzucenie spadku

Do pobrania: Wzór dokumentu w docx – tutaj

55 Comments

 1. Pani Aniu, przede wszystkim trzeba się zastanowić czy w ogóle jest taka konieczność, tj. czy jest Pani spadkobiercą po synu. Tak będzie, jeśli syn nie pozostawił po sobie dzieci żyjących w chwili jego śmierci. Jeśli syn zmarł bezdzietnie, to jest Pani spadkobierczynią. Jeśli nie chce Pani dziedziczyć po synu długów to najlepiej jest odrzucić spadek. Trzeba jednak pamiętać, że taki odrzucony spadek “przechodzi” na dzieci osoby odrzucającej. Jeśli zatem ma Pani żyjące dzieci, to spadek po Pani synu muszą odrzucić również one oraz ich dzieci aż do wyczerpania zstępnych (tj. dzieci, wnuków, prawnuków). Proszę poczytać moje posty o odrzuceniu spadku – dowie się Pani jak sobie z tym poradzić u notariusza albo w sądzie.

 2. Warto dodać że od 18.10.2015 weszły w życie nowe przepisy według których jeśli nie odrzuci Pani spadku odziedziczy Pani co najwyżej z dobrodziejstwem inwentarza.

  • Tak Panie Arturze, to prawda, ale dotyczy to oczywiście spadków otwartych po tej dacie, tj. gdy spadkodawca zmarł po 18 października 2015 r.

 3. Bardzo proszę o pomoc. Dowiedziałam się, że muszę odrzucić spadek (same długi) po moim zmarłym kuzynie. Był on synem rodzonej siostry mojej mamy. Moja mama odrzuciła spadek i twierdzi, że ja i moje dzieci też musimy.
  Będę wdzięczna za informację

  • Tak, jeśli Pani mama odrzuciła spadek, to Pani, a potem Pani dzieci także muszą go odrzucić. Jeśli Pani mama odrzuciła spadek przed sądem, to dostanie Pani przesyłką poleconą z sądu wezwanie na rozprawę i od tego momentu sąd będzie dla Pani liczył półroczny termin. Gdy Pani odrzuci spadek będzie Pani miała pół roku na to by odrzucić go za dzieci, jeśli są małoletnie. Jeśli są dorosłe same za siebie odrzucają rzecz jasna.

 4. Co zrobić jeśli osoba, która chce odrzucić spadek przebywa czasowo za granicą i nie ma dostępu do notariusza ani konsula? Czy może przesłać podpisany wniosek rodzinie do kraju, żeby oni wnieśli opłatę i wysłali wniosek do sądu?

  • Niestety nie. Wniosek O ODEBRANIE orzeczenia o odrzuceniu spadku można w ten sposób, tj. za pośrednictwem rodziny, złożyć. Ale sąd wyznaczy wtedy rozprawę, na która będzie się Pan musiał stawić osobiście, żeby spadek odrzucić. Za granicą może Pan złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku tylko przed konsulem. Takie oświadczenie przesłane do sądu powoduje, że nie musi Pan przyjeżdżać osobiście.

 5. Witam,
  Czy wniosek do sądu o przyjęcie oświadczenia o odrzuceniu spadku musi być złożony z podpisem urzędowo poświadczonym? Tak wynikałoby z treści art. 1018 § 3 zd. 1 i 2 k.c. (“Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem. Można je złożyć ustnie lub na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym.”). Jeśli więc wybieram drogę sądową, to czy składając wniosek do sądu wystarczające będzie jak się po prostu podpiszę, czy też mój podpis musi być urzędowo poświadczony (a jeśli tak to jak tego dokonać)? I czy w każdym wypadku sąd będzie wzywał mnie na rozprawę, czy też istnieje możliwość, że sąd przyjmie oświadczenie złożone w Biurze Podawczym i już nawet nic nie odpisze?
  Pozdrawiam i gratuluję świetnego bloga! 🙂

 6. Dziękuję Panie Krzysztofie 🙂
  Trzeba odróżnić wniosek o odebranie oświadczenia od samego oświadczenia. Sam wniosek o odebranie oświadczenia składa Pan w sądzie w zwykłej formie pisemnej czyli po prostu podpisuje go Pan i składa w sądzie. Jeśli do takiego wniosku dołączy Pan pisemne oświadczenie o odrzuceniu spadku z podpisem urzędowo poświadczonym (czyli poświadczonym przez notariusza) to sąd nie będzie Pana odbierał ustnego oświadczenia na rozprawie. Jeśli nie załączy pan takiego pisemnego oświadczenia do wniosku to sąd wyznaczy rozprawę, o której Pana zawiadomi i na której odbierze od Pan ustne oświadczenie o odrzuceniu spadku. Jeśli nie ma Pan problemu z przyjazdem do sądu to polecam opcję ustnego odrzucenia przed sądem. Jest tańsza.

  • Bardzo dziękuję Pani Magdaleno! 🙂
   Rzeczywiście wniosek o odebranie oświadczenia nie jest oświadczeniem i nie jest wobec niego wymagana forma pisemna z podpisem urzędowo poświadczonym. Jakoś nie zastanowiłem się nad tym 🙂
   Natomiast w tym kontekście zacząłem rozważać inny problem. Jeśli termin na złożenie przez spadkodawcę oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku upływa np. 31 grudnia 2016 r., zaś spadkobierca decyduje się na opcję ustnego odrzucenia przed sądem, może dojść do sytuacji, w której wniosek o przyjęcie oświadczenia składa przed 31 grudnia 2016 r., jednak rozprawa (i w konsekwencji samo oświadczenie o odrzuceniu w formie ustnej) będzie miała miejsce już np. w styczniu 2017 r. (a więc po upływie 6 miesięcy). Czy w takiej sytuacji liczy się data złożenia wniosku do sądu o przyjęcie ustnego oświadczenia, czy też data rozprawy i faktycznego oświadczenia złożonego przed sądem. Przy tej pierwszej opcji mogłoby to wpływać na znaczne wydłużenie czasu do ustalenia ostatecznego spadkobiercy, zaś przy drugiej opcji ograniczałoby czas do namysłu, który de facto byłby krótszy niż 6 miesięcy – spadkobierca musiałby bowiem wziąć pod uwagę, że rozprawa może być wyznaczona dużo później niż data złożenia przez niego samego wniosku o przyjęcie oświadczenia. Intuicyjnie stawiałbym więc na opcję pierwszą, ale tu z kolei pojawiałby się kolejny problem, czy po złożeniu takiego wniosku, do czasu wyznaczenia rozprawy (bądź bezpośrednio na niej), spadkobierca mógłby jeszcze zmienić zdanie i np. oświadczyć, że spadek przyjmuje, mimo że z wniosku wynikało, iż zamierza oświadczyć, że go odrzuca.
   No ale to chyba temat na zupełnie inną dyskusję (a może i wpis na bloga – myślę że byłby ciekawy 🙂 )
   Pozdrawiam serdecznie! 🙂

   • Panie Krzysztofie faktycznie rozważę taki wpis 🙂 Tymczasem pokrótce: w przypadku oświadczenia przed sądem termin uważa się za zachowany w dniu złożenia w sądzie wniosku o przyjęcie oświadczenia o odrzuceniu spadku ALE pod warunkiem, że pan takie oświadczenie złoży. Zawsze może Pan się rozmyślić i na samej rozprawie złożyć oświadczenie np. o przyjęciu spadku wprost.

 7. Witam p. Mgdaleno ! Moja mama (94 lata)chce, zebym przyslala Jej dokument wyrazajacy zgode na sprzedaz nakladow poniesionych przy budowie garazu, bo chce
  go sprzedac (ona, brat i ja jestesmy spoadkobiercami miedzy innymi garazu- on juz takie pismo podpisal w Polsce – po smierci ojca w 2010).
  Mieszkam w Anglii i chce przygotowac takie pismo i potwierdzic u tutejszego notariusza. Czy wystarczy czy musze uzyskac klauzuke apostille ?
  Z gory dziekuje za pomoc,
  pozdrawiam
  Mirka Anderson

  • Pani Mirko nie rozumiem celu, w jakim ma być podpisany dokument: “zgoda na sprzedaż nakładów poniesionych przy budowie garażu”? Dopóki nie wiem jaki jest cel takiego pisma nie mogę wskazać czy wymagana jest forma aktu notarialnego…

  • Tak, teoretycznie jest. Wynika z art. 1019 § 2 kodeksu cywilnego. Wniosek przywrócenie terminu do odrzucenia spadku, pisząc w skrócie, należy skierować do sądu. Musi Pani go złożyć przed upływem pół roku od dnia, w którym dowiedziała się Pani o tym, że w skład spadku wchodziły długi.

 8. Witam,
  Czy mogę na jednym wniosku o odrzucenie spadku zamieścić także moje pełnoletnie dzieci,by nie musiały każde z osobna składać wniosku w sądzie ?

   • Pytanie: WITAM-ja jako wnioskodawca składając do sądu wniosek o odrzucenie spadku,wpisując również dorosłe dwoje dzieci jako uczestników postępowania do odrzucenia chciałam wiedzieć czy ponoszę opłatę sądową za wniosek 50 zł. czy od ilości osób na wniosku X3
    RENATA

     • Dziękuję bardzo pani Magdaleno,lubię wracać na pani portal,tak przejrzyście pani tłumaczy-dobra robota z poważaniem Renata

 9. Spadek po żonie zmarłej-odrzucenie spadku

  1.Mąż żyje i nie maja własnych dzieci i mąż nie ma dzieci innych
  2. Matka zmarłej żony żyje. Ojciec nie żyje
  3. zmarła żona ma rodzeństwo które ma dzieci
  4 Mąż zmarłej nie ma dzieci ale ma swoje rodzeństwo brata i siostrę i jeszcze żyjących rodziców.
  5. Brat i siostra męża maja dzieci .
  6. Zmarła żona nie miała swoich dzieci
  NA FORUM JEST NAPISANE
  Jeżeli spadkodawca:
  nie ma: dzieci,
  ma: małżonka,
  to dziedziczy:
  – 1/2 małżonek spadkodawcy,
  – 1/4 matka spadkodawcy,
  – 1/4 ojciec spadkodawcy.-nie żyje
  Myślałem że najpierw dzidziczy tylko mąż????????
  TERAZ JAK SPADEK ODRZUCI MĄŻ I MATKA ZMARŁEJ ŻONY TO DZIEDZICZY CAŁA LINIA RODZICÓW MĘZA I CAŁA LINIA RODZICÓW ŻONY?
  CZY WSZYSCY AŻ DO WNUKÓW nawet prawnuków MUSZĄ ODRZUCIĆ SPADEK.?

  • Panie Ryszardzie,
   Jeśli w chwili śmierci spadkodawcy przy życiu pozostaje mąż, a spadkodawca nie miał dzieci to spadek przypada pozostałemu przy życiu małżonkowi i rodzicom zmarłej żony. Jeśli któreś z tych rodziców nie żyje to w jego miejsce wchodzą jego dzieci. Za każdym razem odrzucenie spadku powoduje, że spadek przechodzi na dzieci osoby odrzucającej. Czyli jest dokładnie jak Pan napisał – spadek musi być kolejno odrzucony przez: matkę żony rodzeństwo żony i ich dzieci i ich ewentualnych wnuków aż do wyczerpania linii oraz przez rodziców męża i ich dzieci i wnuków – również do wyczerpania linii.

 10. Dzień dobry, czy stwierdzenie, ze dziedziczymy z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, ze jeśli zmarły nie miał nic co mógłby przekazać w spadku za to miał długi to jego dzieci nie odziedziczą żadnych długów zmarłego? Czy w takim przypadku potrzebne jest zlożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku?

  • Jeśli odziedziczyli Państwo spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to nie ma już możliwości odrzucenia spadku. Spadek został przez Państwa przyjęty. Dobrodziejstwo inwentarza w praktyce oznacza natomiast, że za długi spadkobiercy są odpowiedzialni tylko do wysokości aktywów, które odziedziczyli. Jeśli w majątku nie było żadnych aktywów, a jedynie długi, to w praktyce nie odpowiedzą Państwo za odziedziczone długi.

 11. Witam
  Jak się zabrać do odrzucenia spadku.
  Zmarł ojciec małoletniego i w tej chwili jego opiekunem tymczasowym jest dziadek. Czy wystarczy złożyć od razu wniosek do sądu za małoletniego czy powinien najpierw odrzucić spadek dziadek.
  Proszę o pomoc, niedługo minie 6 miesięcy,

 12. Witam. Mam nadzieję że Pani Magda odpisze na dwa ostatnie zapytania bo od miesiąca milczy. Ja niestety żyjąc w nieświadomości i w przekonaniu że skoro teściowa nic nie posiadała czyli w spadku żona otrzyma 0 to nie muszę wgryzać się w prawo spadkowe. Ale okazuje się że miała trzy pożyczki na kwotę łączną 14.000 w czym największa 9.000 była ubezpieczona na wypadek śmierci więc nie myślałem o tym a tu ubezpieczalnia w październiku pisze że nie spłaci kredytu bo “teściowa była chora na chorobę która spowodowała jej śmierć przed podpisaniem umowy o kredyt i ubezpieczenie”. I wówczas brat moje żony zaczął dobijać się do niej że jest problem. 22.10.2016 minęło 6 miesięcy od śmierci teściowej. żona denerwuje się że będziemy musieli spłacać te kredyty bo jej brat ma jedynie rente socjalną w wys. 604 zł. a raty wynoszą ok 500 zł. Piszę w dużym chaosie za co przepraszam. Będę zaglądał w oczekiwaniu na radę…

  • Skoro termin do odrzucenia spadku minął, a chcą Państwo odrzucić spadek, to ratunkiem jest tylko przywrócenie terminu do odrzucenia – art. 1019 kodeksu cywilnego. Ale skoro w październiku 2016 roku upłynęło pół roku od śmierci teściowej, a w jej spadku nie było żadnych aktywów, to nie ma się czym martwić, bo spadek Pana żona odziedziczyła z dobrodziejstwem inwentarza.

 13. Zmarł mój kuzyn zostawiając długi (nie spłacony kredyt). Jego rodzice, dziadkowie nie żyją, rodzeństwo i dzieci odrzucili spadek.
  Czy ja jako kuzynka, czyli córka nieżyjącego brata jego ojca mogę zostać powołana do spadku? Mam też męża i dwóch dorosłych synów.

  • Tak, skoro spadek po kuzynie odrzucili wszyscy jego zstępni i małżonek, a rodzice kuzyna nie żyją i nie żyje też Pani ojciec, to faktycznie jest Pani w następnej kolejności spadkobiercą ustawowym i powinna Pani odrzucić spadek.

 14. Witam, pisze z zapytaniem ponieważ zmarł mój ojciec rok temu nie znałam go nie miałam z nim żadnego kontaktu . Co powinnam zrobić aby nie odziedziczyć po nim długów ( w zasadzie niczego nie chcem po nim dziedziczyć ) . Proszę o podpowiedzi i z góry dziekuje

 15. Zmarła mi mama – moje pytanie: czy moja żona, oprócz oczywiscie mnie, też musi złożyc wniosek o odrzucenie spadku?
  Pozdrawiam

 16. Witam 🙂 zmarła mama mojego partnera i dzięki Pani wiemy jak sobie poradzić z odrzuceniem spadku, ale mamy dziecko i w tym przypadku nie wszystko jest dla mnie jasne… Gdy partner już odrzuci spadek wystapimy z wnioskiem do sadu o odrzucenie spadku za nasze dziecko i tu pojawia sie pierwszy problem, czy sad wyznaczy termin rozprawy i my koniecznie musimy obydwoje sie na nia stawic? Czy jest mozliwosc ze obejdzie sie bez rozprawy tylko dostaniemy poczta jakies oswiadczenie czy cos ze sad wyrazil zgode? Nastepnie ten dokument mozemy odebrac w sadzie za oplata odrazu czy tez trzeba bedzie na to czekac? I czy jak juz bedziemy w posiadaniu tego dokumentu to mozemy odrazu isc do notariusza i on juz wszystko zalatwi czy trzeba bedzie cos jeszcze zalatwiac w sadzie? W obydwoch przypadkach zrzeczenia sie (syn zmarlej, wnuczka zmarlej) wybieramy notariusza poniewaz zalezy nam na szybszym zakonczeniu sprawy, poniewaz mieszkamy i pracujemy zagranica.

  • Witam serdecznie, mam taki sam problem nie wiem co dalej robić, w czerwcu lecę sama jakoś to rozwiązać , czy i jak poradzili sobie z tym Państwo? Pozdrawiam serdecznie!

 17. Zmarł mój brat. Odrzuciły spadek jego dzieci, następnie wnuki, po nich moja siostra z mamą, a w następnej kolejności byłam ja (siostra zmarłego).
  Umówiłam się z Notariuszem. Zdziwiłam się kiedy to usłyszałam że na następne spotkanie mam przygotować listę osób (rodzeństwa rodziców zmarłego-czyli wujostwa). Po kilku dniach Notariusz wyznaczył termin następnego spotkania ale ja nie miałam przygotowanej listy, bo nie jest łatwo zebrać dane tylu osób, a na dodatek jest to krępujące. Wydawało mi się, że to już koniec, ale pani Notariusz zaznaczyła że muszą być informacje dotyczące tych osób. Zaczęłam w biurze notarialnym wydzwaniać i ustalać adresy. Od tej chwili straciliśmy rodzinę.
  Czy jest to prawidłowe? Czy musiała na siłę wyciągać informacje?
  Czy można to odwrócić? Czy można jakoś to zakończyć tak żeby nie szło to dalej?
  Jest mi bardzo przykro, że prze ze mnie tyle ludzi ma kłopoty.
  Są to ludzie starsi, często chorzy. Mieszkający samotnie z niewielką emeryturą 700zł
  Matki samotnie wychowujące dzieci.
  Rodziny wielodzietne gdzie średnia nie przekracza 700zł
  Chciałabym im jakoś pomóc ale to będzie trwać latami bo też nie mam zbyt dużo pieniędzy niecałe 700zł renty i jestem na I gr. renty
  Czuję się z tym okropnie, nie mogę się pogodzić, że prze ze mnie tyle ludzi cierpi.

 18. ja ma takka sytuacje. moja ciotka ma dlugi w chwilowkach – nie wiem ile. miala 90 procent nieruchomosci. teraaz wszystko przepisala na moja matke – caly dom. moja matka jest jedynyn wlascicielem tej nieruchomosci. rozumiem ze komornik do domu sie nie przyczepi ale co po smierci ciotki. teoretycznie ma tylko emeryture. czy komornik moze scigaac matke albo mnie siostrzenca. przed uzyskaniem 90 proc kilka osob zlozylo darowizne na rzecz ciotki co z nimi ?

 19. Pani Magdaleno, proszę o poradę!!! Otrzymałam list z sądu mówiący, że jestem spadkobiercą po zmarłym członku z rodziny ojca, którego nie znałam. Wiem, że odrzucony spadek przechodzi na mojego syna, który ma zaledwie rok i urodził się w Anglii. Jak w takiej sytuacji złożyć wniosek do sądu rodzinnego o zezwolenie odrzucenia spadku za mojego syna? Czy należy to zrobić w Anglii czy można w jakimkolwiek sądzie rodzinnym w Polsce? Czy notariusz jest w stanie doprowadzić sprawę do końca bez konieczności przyjazdu do Polski?

 20. Witam,

  Pani Magdaleno mam dwa pytania:
  I: złożyłem wniosek o odrzucenie spadku w biurze Sądu niestety nie zapewniając sobie kopii złożonego wniosku z datą wpływu, mam jednak pismo z sądu z sygnaturą sprawy wzywające mnie do stawienia się w sądzie i odrzucenia spadku(data pisma mieści się w terminie 6 miesięcy od momentu odrzucenia spadku przez moją matkę), sama rozprawa odbyła się już po tym terminie. Mam nadzieję, że takie pismo wystarczy, a jak nie to gdzieś w archiwach musi być mój wniosek z datą wpływu, o którego kopię można poprosić i który przesądzałby sprawę tego, że wniosek do sądu złożyłem z zachowaniem 6 miesięcy odrzucenia przez matkę spadku?
  II Czy firmie kancelarii, która działa w imieniu spadkodawczyni i która poinformowała mnie, że jestem wg ich wiedzy w gronie spadkobierców, którzy nie odrzucili spadku muszę wysłać kopię oświadczenia o odrzuceniu spadku czy wystarczy tylko informacja, że spadek został odrzucony wraz z sygnaturą?

  Z góry dziękują za odpowiedzi

 21. Witam, mam pytanie odnośnie odrzucenia spadku. Zmarł bezdzietny,owdowiały brat mojej mamy. Pozostawił samochód osobowy którego był właścicielem. Moja mama ma jeszcze jednego brata. Czy odrzucenie spadku/samochodu muszą dokonać również dzieci: siostry i brata zmarłego?

 22. Prosze o pomoc i podpowiedz co zrobic.
  Moj tata zmarl 15.11.2015 roku, nie przeprowadzilysmy z siostra sprawy o ustalenie spadku. Nie odrzucilysmy zatem ewentualnego spadku.

  Okazuje sie ze tata ma 1/3 udzialu w ziemi po dziadkach. Zgodnie z aktem notarialnym. Zatem obie dziedziczymy ziemie.

  Chcialabym jednak zrzec sie swojego udzialu na rzecz siostry. Zalezy mi na tym zeby calosc przeszla na nia. Mam stabilna sytuacje, siostra jest duzo mlodsza, nie ma rodziny, chcialabym zeby calosc byla dziedziczona tylko przez nia.

  Musimy wiec przeprowadzic sprawe o ustalenie spadkobiercow, minol jednak okres 6 mcy i nie moge chyba juz tak po prostu zrzec sie spadku.

  Prosze o podpowiedz jak w tej sprawie postapic.

 23. Mam problem zmarl moj maz nie ma nic oprocz dlugow bankowych nawet nie wiem gdzie i ile czy musze sie zrzec spadku wraz z dziecmi maz nie ma zadnego spadku prosze o odpowiedz

 24. Bardzo prosze o pomoc, co mam zrobić żeby odrzucic spadek po moim ojcu wraz z pełnoletnimi moimi synami,gdy minęło juz pół roku na odrzucenie. Prosze o podpowiedz co mamy teraz zrobić

 25. Mam jeszcze 1 pytanie czy jeżeli ojciec zmarł 12.03.2017,a mama zrzekła sie spadku 20lipca br to od kiedy liczy sie termin zrzeknięcia sie spadku.Bardzo proszę o odpowiedz

 26. Ojciec chce odrzucić spadek po mamie abym to ja jako córka odziedziczyla w całości.
  Problem w tym że ma jeszcze syna pełnoletniego spoza małżeństwa.
  Jeśli się zgodzi na zrzeczenie dziedziczenia po ojcu czy to mnie zabezpieczy?
  W jakiej kolejności i jakie dokumenty należy złożyć w sądzie?

 27. Chcialam spytac czy jesli osoba nie mieszkajaca w Polsce na stale od 30 lat,ale posiadajaca polski paszport odrzuci spadek po zmarlym bracie w Polsce, to rowniez musi podac informacje na temat swoich doroslych i niezaleznych dzieci, ktore nigdy w Polsce nie mieszkaly i nie maja polskiego obywatelstwa bo sa urodzone poza Polska ? Czy werdlug polskiego prawa osoba zrzekajaca sie czesci swojego spadku musi je podac w formularzu?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

*

Ostatnie z Odrzucenie spadku

Idź na Początek